To co se začíná odehrávat v médiích je hodno mého komentáře. Před pár dny FBI vypnula Megaupload. Seriózní novináři píší o válce mezi „rozzlobeným Internetem“ a majiteli práv, za které se bije FBI.

Co si představuji pod pojmem „rozzlobený Internet“?  Jsou to dvě skupiny lidí, jedna organizovaná, vystupující pod označením Anonymní a ta druhá je neorganizovaná, jsou to anonymní jedinci, kteří své názory ventilují na hodně navštěvovaných místech, pod články předních zpravodajských portálů, ve fórech. Obě tyto skupiny se ohání svobodou Internetu a jinými vznešenými slovy, ale o co opravdu jde? Jde o svobodu volného šíření obsahu na Internetu?

Celá věc je trochu složitější. Lidé stále nechápou, že i „jedničky a nuly“ mají hodnotu, cenu. Ukrást pár megabajtů čehosi virtuálního nic není. Ukrást pekaři rohlík je špatné. Ukrást megabajty jedniček a nul zobrazující film velké nadnárodní a hodně bohaté firmy je správné a v pořádku? Ale on obyčejný člověk nemá na to, kupovat si filmy, jsou drahé. Jsou drahé pro to, že 99% uživatelů filmy krade? Co kdyby si je 80% kupovalo. Cena by byla asi jinde.

Nechci zde moralizovat, také stahuji filmy, protože jiná možnost tu není, chápejte neomezující možnost. Blýská se na lepší časy s iTunes Store, jenže jediný česky mluvící film v něm jsou Auta a to je málo. (mimochodem, hudbu mám kompletně legální, ta nepotřebuje češtinu) Jakou mám další možnost koupit filmy? Existuje pár internetových půjčoven, ale s použitelností, užitnou hodnotou a rozsahem nabídky je to mizerné. A jít si do krámu koupit DVD? To může udělat jen blázen! Než začne první sekunda filmu, tak se musím pokaždé dívat na 5 minut reklam, upoutávek a dalších nesmyslů. Tohle já opravdu nechci.

Možná se vám zdá, že jsem schizofrenní, že nejdřív haním kradení a poté napíšu, že není pohodlná možnost koupě. Ale ono je to jinak. Já se pozastavuji nad hysterií uživatelů internetu, jak urputně brání obrovské molochy jako je Megaupload, který bohatým (chápej majitelům práv) krade, ale chudým (chápej uživatelům internetu) nedává, nýbrž prodává. Cítíte ten rozpor? Filmová studia jsou také obrovské molochy, ale vytváří obsah, kdežto moloch jako Megaupload prostě jen parazituje, nic nevytváří!

Čekal jsem jinou reakci. Čekal jsem reakci jako: Milá filmová studia, strčte si svoje DVD i s reklamou do černých komor a přineste nám masovou, luxusní na užívání, levnou cestu, jak si filmy legálně pořídit. Vždyť my za ten warez platíme! Je to vaše chyba, že ty peníze nechcete!

Mimochodem, co jsou tito samozvaní „ochránci“ svobodného internetu zač? Jsou to dobráci, kteří se dnes a denně nabourávají do cizích počítačů, tak získávají obrovské počítačové sítě k prolamování hesel, rozesílání spamu, získávají citlivé údaje, vyřazují z provozu touto silou „nepohodlné“ internetové servery a tak dále. Kde si myslíte, že tito uhrovití ochránci získají výkon na zahlcení světových serverů? Mají doma v garáži dva počítače? :-)

Na závěr jen dodám, že nesouhlasím se SOPA, internetové zločince lze polapit i bez těchto zákonů.