V minulém článku jsem věštil, jaký že bude nový Apple tablet, až na skepsi s dotykovými Works jsem se trefil na 100%. Neváhal jsem a zařízení si v USA objednal. V tomto článku budu psát o zkušenostech za 14 dní s iPad 3G verzí, tedy tou, která není vázaná na WiFi data, ale můžete se připojit kdekoli.

Na začátku se zastavím u koupě, dopravy a ceny. Chtěl bych poděkovat dvěma kamarádům z USA, kteří se o dopravení zásilky postarali, nebudu je jmenovat, oni se poznají :-) Poznamenám tedy cenu, iPad 64GB 3G + Klávesnice a Dock = 18 000,- Kč + doprava UPS 2300,- Kč + 1500,- Kč doplatek DPH = 21 800,- Kč = i s cenou jsem se v mém odhadu trefil, jedná se o nejdražší model.

První zádrhel po rozbalení spočíval v jiném rozměru SIM karty, což vyřešily nůžky. Další problém spočíval v nutnosti amerického Apple Store účtu pro nákup aplikací (nebo stahování free), naštěstí jeden mám, ale i tento problém byl vyřešen a to časem, Apple již uvolnil Store do všech států.
Nic tedy nebrání v utrácení Euro za aplikace a tu narážím na další problém. Aplikací je zatím málo a těch kvalitních jako šafránu. Tento problém také vyřeší čas, vývojáři si potřebují osahat novou platformu a naučit se pro ni psát uživatelské rozhraní (dále jen UI). Brzo pochopili, že pouhé zvětšení iPhone aplikace příliš nevyhovuje. I samotný otec Apple s UI láme hlavu. První verze jeho Works sady, tedy Pages (obdoba Wordu) a Numbers (obdoba Excelu), obsahovala jednu uživatelskou podivnost. Aplikace totiž přirozeně rozlišují polohu přístroje, na výšku a na šířku. Nepochopitelně nenabízely v režimu na šířku horní ovládací lištu. V nové verzi vše Apple opravil, takže se produkt rázem stal použitelnější. Bohužel ani jeden z produktů nepoužívám, protože iPad není vhodný na psaní, tedy na české psaní. Jednoduše zatím nepodporuje českou klávesnici, což opět vyřeší čas. Dokonce jsem si koupil i přídavnou klávesnici, ale ta zatím leží ladem. A tím se dostávám k příslušenství.
Jako příslušenství jsem si koupil již zmíněnou klávesnici s dockem a také originální iPad obal, který promění iPad jakoby v knížku (podrobnosti o příslušenství). Obal je moc příjemný, chrání zařízení, dobře se nosí a umožňuje otevírací stranu složit dozadu tak, že drží na stole iPad v šikmé poloze, ideální na čtení, nebo na položení do klína. Má bohužel jednu nevýhodu, jeho povrch je příliš semišový a je na něm vidět jakákoli špína. Inu je nový, proto je na něm vidět všechno, uvidíme, jak bude vypadat, až se na něm podepíše zub času.
Jen poznamenám, že mi bez problémů funguje jak ostřihnutá T-mobile SIM a s ní v Brně EDGE, tak i Vodafone a s ní v Brně 3G.
Zpět k uživatelskému rozhraní. Nejvíc mi vadí nejednotné zobrazení postranního seznamu položek, například v emailu. Při otočení na šířku je seznam vlevo viditelný a použitelný, ale pokud iPad otočíte na výšku, seznam se schová a zobrazí se jen po stisknutí tlačítka a pak zase zmizí. Nechápu to, místa je na display víc než dost a rozlišení je také velké. Věřím, že časem tento zvyk vymizí. Vývojáři aplikací totiž kopírují vestavěné aplikace, jako Works, nebo email, což je škoda.
Dále mi vadí jediné tlačítko Home na čelním display. Je tam umístěno jen z nějakého folklóru, aby iPad kopíroval iPhone, jenže ve velkém zařízení nedává tohle tlačítko takový smysl, jako v iPhone. Telefon totiž držíte směrově, vždy tlačítkem dolů, jen výjimečně telefon otočíte na šířku, pokud se chcete podívat na video, nebo na širokou fotku. Jenže tablet prostě vezmete a je vám jedno jak, takže se zpočátku tohoto Home tlačítka nahledáte. Celkově by mi dávalo víc smysl virtuální tlačítko na display vždy dole.
S tím také souvisí odemykání. Z iPhone jste zvyklí, že zmáčknete Home a u něj se zobrazí šoupátko, kterým telefon odemknete, jenže iPad má i odemykací obrazovku otočnou. Takže odemykání probíhá tak, že hledáte Home tlačítko, zmáčknete a pak hledáte odemykací šoupátko. Přitom by bylo logické, kdyby bylo vždy u Home tlačítka. A plynule se dostávám k dalšímu, vážnějšímu problému a to, že se otáčí i Home obrazovka s ikonama aplikací. Což by nevadilo, kdyby se ikony nepřeskupovaly! Ano, ikony jsou umístěny jinak při horizontální a vertikální poloze zařízení, takže se v tom ani prase nevyzná. Opět nevidím důvod, proč Home obrazovku otáčet a když už otáčet, tak nechat ikony na stejném místě, jen změnit rozestupy mezi nimi, místa je kolem nich na rozdávání.
Inu celá zařízení mi připomíná první verzi iPhone. Brilantní kus železa, kterému je nutné časem vdechnout duši. Prvním krokem bude nová verze operačního systému 4.0, kterou teď testuji v iPhone. Ta určitě iPad oživí. Jakmile vzniknou špičkové aplikace, využívající naplno schopnosti, které iPad nabízí, bude iPad nepřekonatelný a troufnu si tvrdit, do značné míry bude vytlačovat notebooky.
Plynule tedy přecházím k bodu „K čemu iPad využívám?“. Je to jednoduché, zatím hledám. Hledám aplikace, hledám využití. Ale věřte tomu, že iDNES.cz, nebo Istapaper, RSS reader a další čtečky už prohlížím jen na iPadu. Na víkend k rodičům jsem již netahal MacBook, ale malý a skladný iPad. Pro prezentaci fotek, videí, prohlédnutí internetu, přečtení emailu a chatování dokonalé zařízení. Dokud nebude česká klávesnice, nebudu na něm tvořit obsah, ale to se časem změní. Příjemná je mapa s GPS lokalizací a kompasem, moc pěkně se prohlíží. Excelentně vypadá aplikace pro kontakty (synchronizováno přes MobileMe s iPhone i MacBookem) a také aplikace kalendáře, opět synchronizovaná pomocí Google Calendar.
Internetové stránky zobrazuje iPad bez problémů, díky bohu nezobrazuje flash reklamy. YouTube videa umí přehrávat nativně, Vimeo také není problém, takže jediné, co mi za celou dobu s iPadem činilo problém, jsou stránky eKonto.cz. Paradoxně nejnáročnější akce a to přihlášení projde bez problémů, pohyb po stránkách funguje na jedničku, problém nastane, když chcete zaslat peníze, nelze totiž vyplnit číslo konta! Všechny ostatní položky lze vyplnit, jen klik na číslo konta nevyvolá klávesnici a blikající kurzor, ale jakýsi systémový výběr telefonního čísla. Bohužel ani vytvoření kontaktu s telefonním číslem stejným, jako číslo účtu problém nevyřešilo.
Mimochodem, display se opravdu dost patlá a to byla první reakce mojí mamky, že to mám upatlané. Jinak jsem byl překvapený, že moji rodiče ihned zařízení identifikovali, jako ten „fotorámeček od stejné firmy, jako mají Mac mini“, viděli to v televizi. Jsou to prosím počítačoví analfabeti, ale znali iPad. Neuměli ho pojmenovat, ale věděli o co jde.
Příště se zmíním o aplikací pro iPad, které mne nějakým způsobem zaujaly.